Hiba történt! Nem működik a JavaScript!
A böngésződben le van tiltva a JavaScript futtatása, vagy nem támogatja a JavaScript használatát. Az oldal megfelelő használatához kérjük engedélyezd a JavaScript futtatását böngésződben,
vagy frissítsd egy újabb verzióra, amely támogatja a JavaScript-et:
Firefox, Safari, Opera, Chrome, vagy az Internet Explorer 6-nál újabb verziója.
Üdvözöllek

Köszönöm, hogy megkerestél, nézz körül nálam! Posta Imre

pi-klub_logo.png (275 KB)

Klikkelj rá: Youtube oldalam
...további videók...és itt is...és még néhány (lenne, de ezeket már törölték) ...




Összes cikk kilistázása                news.svg (3 KB)                 Összes cikk
  ^                                     ^                                    ^   
l_________KIVÁLASZTÁS__________l
s_reggel.gif (7 KB)                                                     s_olvastad.gif (1 KB)
HÍREK               ÉDES OTTHON!              CIKKEK

Cikkek

Helyzetbe hozta a járvány a világ egyik legkülönlegesebb gazdasági társulását

Tégla került a maceszba, vagy a macesz a tégla? Ejmiakő! Tán Kína átnevelőtáboroztat majd telavivban, esetleg judapesten is? Moszkvában kezdheti, ahogy tűnik. A Goldman Sachs befektetési bank részéről Jim O’Neillnek tulajdonított BRICS kifejezés annak ellenére sokakat megihletett, hogy 2001 novemberében, amikor egy elemzés címével a globális köztudatba bekerült, egyéb sarkalatos kérdések szerepeltek a világpolitika napirendjén. Ám éppen a New York-i World Trade Center leomlását követően sokaknak akár magától értetődőnek is tűnhetett, hogy a „megsebzett” Egyesült Államokon túlra tekintve ideje a jövő világgazdasági rendjéről értekezzünk.



A BRICS szójátékként remekül adta magát. Mindenfajta építkezéshez, így egy új rend építéséhez is kellhetnek téglák, legalább metaforikusan. Az egyes betűkből az angol nyelven elkövetett mérsékelt erőszak mellett pedig (BRICs ≠ bricks) kijött, hogy „Brazil, Russia, India, China”, amihez kis késéssel, afféle utógondolatként hozzáadódott „South Africa”. Az ilyesmit könnyű megjegyezni, és nem is tűnt igazán vitathatónak potenciált látni ezekben az országokban 2001 környékén.

Nagy területű, nagy népességű országok, valami jelentőségük biztosan lesz — lehetett gondolni különösebb merészség nélkül. „Felemelkedőnek” is leírták ezeket a gazdaságokat gyakran, ami terminológiailag messze nem volt ennyire szerencsés — Oroszország esetében például egy esetleges újra-felemelkedés ígéretéről lehetett beszélni inkább.

Miközben az Egyesült Államok még Donald Trump és a járvány után is egyértelműen a legerősebb globális hatalom, az első öt-tíz évben (2001-2010) bejöttek a számítások a BRICS-csoporttal kapcsolatban — 2010 óta azonban

Kína elkezdett elszakadni a többiektől a maga töretlen növekedésével.

Mások bukdácsoltak, vagy éppen — Oroszország — nagyot zuhantak. A közte és a többiek között nyíló ollóból lehetőséget kovácsolt a Népköztársaság. A diplomáciai fronton évente BRICS-csúcsokra kerül sor, ahol a G7-csúcsok rendszeréhez hasonlóan használnak „serpákat” az együttműködés koordinációjához és a csúcsértekezletek előkészítéséhez. Tavaly tartották a tizenkettedik nagy találkozót Szentpétervárott.

Kína ezen a fórumon is tesztelheti a globális kormányzásnak egy alternatív, új rendszerével kapcsolatos elképzeléseit, és új intézményeket propagálhat – egyben éppen azért jut befolyásszerzési és gazdasági lehetőségekhez az általa ajánlott fejlesztési erőforrásokkal, mert van rászorultság az ügyben, például Dél-Afrikában, ahol az Új Fejlesztési Bank (a korábbi BRICS Fejlesztési Bank) első Kínán kívüli kirendeltsége létesült. Mindez a Goldman Sachs egykori jelentésére visszagondolva is figyelemre méltó, hiszen annak egyik fő ajánlása volt, hogy a G7 fórumán történjen meg a BRICS képviselőinek bekapcsolása a találkozók folyamatába.

A koronavírus-pandémia világpolitikai hatásait felmérni izgalmas kérdés lesz a következő években. Az egyik figyelemre méltó következmény mindenképpen a Kínai Népköztársaság végérvényes elszakadása a BRICS-csapattól, akikből így magyarosan BIRS lehet esetleg. A BRICS politikai-diplomáciai egységként persze továbbra is jelentős marad. Vannak hasonló jellegű fejlesztési kihívásai is ezeknek az országoknak. De Dél-Afrika, Brazília, India és Oroszország komoly problémákkal küszködik, az eladósodástól az energiaexport-függőségig. Újabban pedig a járványt is megszenvedték, mind egészségügyi, mind gazdasági értelemben.

Indiában, ahol a halálozások egyharmadát normális körülmények között sem dokumentálják igazán, a helyzetet nem is tudjuk pontosan felmérni. Oroszországban ma már hivatalos elismerés van arról, hogy a járványhoz köthető halálozás náluk a nemzetközileg jelentett adatoknál sokkal súlyosabban alakult. Brazíliában Manaus városa szolgál elrettentő példával a világ számára, miután a globálisan rendkívüli mértékű 2020-as átfertőződést követően idén jött a vírusnak egy új variánsa, mely ismét, ugyanolyan erőteljes járványként végig tudott söpörni az ottani népességen, maga alá temetve a szabad járványterjedés útján nyerhető nyájimmunitás műkedvelőktől származó gondolatát.

Dél-Afrikából is származik újabb variáns — itt egészségügyi szempontból fontos helyi sajátosság a nagyszámú immunkompromittált beteg, akiknél az elhúzódó fertőzöttség minden bizonnyal hozzájárulhat a vírusevolúcióhoz, és a Brazíliában látotthoz hasonló második hullám kiindulásához.

A vakcinafronton Kína, Oroszország és India együttesen szakadnak el Brazíliától és Dél-Afrikától,

miután van saját, exportképesebb vakcinafejlesztési és -gyártási kapacitásuk. Viszont közös és sajnálatos jellemzőjük ezen a téren, hogy a nyugati szereplők eljárásának megfelelő szintű transzparenciát kerülik — az ezzel kapcsolatban jól ismert orosz és kínai esetek mellett még Indiában is.

Mivel pedig e sorok írásakor friss hírként tudjuk, hogy az AstraZeneca vakcinája nem működik elég jól a dél-afrikai variáns ellenében az ottani tapasztalatok szerint, Kína minden bizonnyal erőfeszítéseket tesz majd, hogy a vakcinadiplomáciájával célba vegye az országot. Kínai kutatók már produkáltak is eredményeket arról, hogy a Sinopharm elölt vírusos vakcinájának nem csökkent kritikus mértékben a hatásossága a dél-afrikai variáns ellen. Ha érdeklődést mutatnak az ügyben, a dél-afrikai hatóságok ezt minden bizonnyal alaposan ki akarják majd vizsgálni.

Ha az eredmények jók lesznek, az

további lökést adhat a fejlődő országokban eddig is sikeres, vakcinaalapú kínai befolyásszerzésnek.

Ha pedig a nyugati országok továbbra is olyan mértékig befelé tekintenek, ahogyan azt eddig tették, és mások rovására elsődlegesen saját megoldást keresnek a válság globális kezelése helyett, ezek az előretörések nehezen lesznek elkerülhetők. Kína mögött madárrajként állhatnak „V” alakzatba a fejlődő országok.

Persze a történet alakulása egyelőre bizonytalan. Egy dolog például megígérni a vakcina leszállítását. Utóbb ez nem feltétlenül megy zökkenőmentesen Kínának sem, különösen ha a jövőben esetleg a saját szükségletei is közbeszólnak ezen a téren. Ez még akkor sem elképzelhetetlen, ha egyébként a járvány kezdeti súlyos félrekezelése óta nagyon is sikeres védekezést folytattak.
[url]https://g7.hu/vilag/20210211/helyzetbe-hozta-a-jarvany-a-vilag-egyik-legkulonlegesebb-gazdasagi-tarsulasat/[/url]

Posta Imre 2021.02.11 669 olvasás 5 hozzászólás 0 értékelés Nyomtatás

5 hozzászólás

Szólj hozzá

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
  • Posta Imre
    Orbán Viktor sejtelmes posztot tett közzé

    A miniszterelnök a kínai elnökkel folytatott megbeszélést, amiről fotókat is feltöltött Facebook-oldalára. A képekhez csak annyit írt: "vakcina és nagy befektetések a láthatáron." http://www.atv.hu/belfold/20210209-or...tett-kozze



    Világraszóló versengés alakult ki a Föld országai között az új koronavírussal szembeni vakcinák beszerzéséért. A lakosságarányos beoltottság tekintetében Izrael, az Egyesült Arab Emírségek és Nagy-Britannia állnak a dobogós helyeken. Hazánk jelenleg az európai középmezőnybe tartozik, de a brüsszeli beszerzések lassúsága miatt a magyar kormány az EU-tól függetlenül is vásárol nagy mennyiségű oltóanyagot.
    https://demokrata.hu/magyarorszag/olt...al-346128/


    570 millió forintot kapott a magyar rovarfehérje startup

    Magyarország első rovaripari befektetésével itthon is fellendülhet a dollármilliárdokat érő rovarfehérje üzlet! A társadalmi, illetve környezeti hatást teremtő vállalkozásokba fektető Impact Venturestől kapott seed befektetésből 2022-re egy napi 6 tonnás élő lárva kapacitású, automatizált fekete katonalégy tenyésztő és feldolgozó üzem épül, mellyel a régió meghatározó rovaripari vállalkozásává válhat a Grinsect. A tőkebevonással a rovarfehérjét előállító vállalkozás célja a kapacitásbővítésen túl az értékesítés fellendítése, a további hazai és nemzetközi terjeszkedés, valamint korunk egyik legégetőbb problémája, a környezeti terhelés jelentős csökkentése.
    https://startuponline.hu/570-millio-f...e-startup/
    - 2021. 02. 11. 19:33
  • S
    A Kína és a Közép-Kelet-Európa együttműködés példaképpé válik a BRI szerint

    ZAGREB, február 11. (Xinhua) - Kilenc év elteltével a Kína, valamint a közép- és kelet-európai (közép- és kelet-európai) országok közötti együttműködés számos területen előrehaladt, a két fél közötti kereskedelem csaknem 85 százalékkal bővült, a kölcsönös turisztikai látogatások száma pedig majdnem nőtt ötször.

    Ahogy Hszi Csin-ping kínai elnök a video-linken keresztül kedden tartott Kína-KKE csúcstalálkozón elmondta, Kína és a közép- és kelet-európai országok (KKE) közötti együttműködés "azt a célt szolgálta, hogy támogassuk fejlődésünket és javítsuk népünk életét".

    GYÜMÖLCSÖZŐ PROJEKTEK

    A Belt and Road Initiative (BRI) keretében Kína és a kelet-közép-európai országok számos együttműködési projektben jelentős eredményeket értek el.

    Vegyük például a kaposvári fotovillamos erőművet, amelyet a China National Machinery Import and Export Corporation építtet. Az elkészült erőmű az ország legnagyobb naperőműve lesz, amely várhatóan 130 millió kilowattóra villamos energiát termel, és évente mintegy 120 000 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.

    Bosznia és Hercegovinában a China Dongfang Electric Corporation (DEC) által épített Stanari hőerőmű több mint 7 milliárd kilowattórás hálózati energiát termelt a 2016-os működésbe lépése óta, így az ország az európai piacok exportőre.

    Az üzem közvetlenül több száz munkahelyet teremtett - mondta Aleksandar Milic, az erőmű műszaki igazgatója, hozzátéve, hogy az észak-boszniai és hercegovinai erőmű üzemeltetése megfelel vagy akár meghaladja az EU normáit, köszönhetően az energiatakarékos és a kibocsátást csökkentő technológiának A DEC önállóan fejlődött.

    Dél-Horvátországban egy kínai konzorcium dolgozik a 2,4 km-es ferdehátú Peljesac-hídon, amely összeköti a horvát szárazföld déli csúcsát a Peljesac-félszigettel, ezáltal Horvátország számára régóta várt területi folytonosságot és közlekedési kényelmet biztosít.

    Görögországban a kínai COSCO Shipping az elmúlt évtizedben Piraeus kikötőjében végrehajtott beruházása révén a Földközi-tenger első számú kikötőjévé vált, 5,65 millió húsz láb egyenértékű egységgel kezelték a kikötőben 2019-ben.

    A Pireusz Kikötői Hatóság (PPA) privatizációja a 2011 és 2019 közötti időszakban évente átlagosan körülbelül 1 milliárd euróval (1,21 milliárd USA dollár) növelte Görögország GDP-jét, elősegítve az ország kijutását adósságválságából.

    Körülbelül egy évtized múlva a PPA várhatóan több mint 375 millió euróval (454 millió dollár) járul hozzá az ország GDP-jéhez, és több mint 5500 munkahelyet biztosít - derül ki az athéni székhelyű Gazdasági és Ipari Kutatásért Alapítványból.

    Szerbia egész területén a kínai beruházások több ezer munkahelyet teremtettek olyan ágazatokban, mint az autóalkatrészek, a bányászat, az acélipar, a bútorok és mások - állítja Szerbiai Fejlesztési Ügynökség.

    Közülük a Smederevo acélgyár fiatalításáról beszéltek leginkább. 2012-ben a pittsburgh-i székhelyű US Steel szimbolikus 1 dollárért adta el az acélgyárat a szerb kormánynak, így a társaság és az ötezer plusz dolgozója hanyatlóban maradt.

    Aleksandar Vucic szerb elnök emlékeztetett arra, hogy "az acélgyár havonta mintegy 12 millió eurót emésztett fel Szerbia állami forrásaiból, és nem tudtuk, hogyan oldjuk meg ezt a problémát". A vízválasztó pillanat 2016-ban jött el, amikor a HBIS Group, Kína legnagyobb és a világ második legnagyobb acél- és vasgyártója megvásárolta a Smederevot, és megtartotta az összes alkalmazottat. A Szerbia által Hesteel névre keresztelt vállalat Szerbia legnagyobb exportőre.

    KÖZÖS MUNKA-19

    A tomboló COVID-19 járvány ellenére Kína és a közép- és kelet-európai országok soha nem hagyták abba az együttműködést. Amikor tavaly év elején kitört a járvány, Kína nagylelkű adományokat kapott a kelet-közép-európai partnerektől. Aztán, amikor a járvány kitörte Európát, Kína viszonozta a szívességet azáltal, hogy adományokkal és beszerzéssel ellátta a szükséges védőeszközöket és orvosi felszereléseket.

    A virtuális Kína – KKE csúcstalálkozón Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök megköszönte Kínának, hogy segített országának védőeszközök és egyéb szükségletek beszerzésében a járvány idején.

    "A világjárvány bebizonyította a jó kormányzás és a többoldalú együttműködés fontosságát" - mondta, hozzátéve, hogy "a közös erőfeszítés és a szolidaritás elengedhetetlen számunkra ahhoz, hogy mindenkinek eljuttassuk az oltóanyagot, ami a pandémia véget vetésének fő előfeltétele".

    Szerbia megkapta az első adag 1 millió adag kínai Sinopharm inaktivált koronavírus vakcinát. "Tudjuk, hogy a tömeges oltás a Kínából érkezett első millió adagnak köszönhetően lehetséges" - mondta Darija Kisic Tepavcevic, Szerbia munkaügyi, foglalkoztatási, veterán és szociális ügyeinek minisztere.

    Magyarország megállapodást kötött a kínai Sinopharm oltóanyag megvásárlásáról is, amely 2,5 millió ember oltását teszi lehetővé. Magyarország az első olyan tagállam, amely kínai oltást vásárolt.

    MEGBÍZHATÓSÁG AZ EGYÜTTMŰKÖDÉSBEN

    Kína kereskedelme a kelet-közép-európai országokkal átlagosan 8 százalékos éves növekedési ütemet mutat, ami kétszerese az egész Európával folytatott kereskedelem növekedésének. Kína teljes kereskedelme a kelet-közép-európai országokkal 2020-ban elérte a 103,45 milliárd dollárt, ezzel először lépte át a 100 milliárd dolláros határt.

    "Kínával együttműködésre van szükség az Európai Unió összes országában, beleértve Horvátországot is" - mondta Milan Bandic, a horvát főváros Zágráb polgármestere a Hszinhua-nak. "Gazdasági szinten látom ezt az együttműködést, politikai feltételek nélkül."

    A Kína – KKE kereskedelem folyamatos növekedésére számítva azt mondta: „folytatni kell az intenzívebb együttműködést Európa és Kína között a tudomány és a kutatás területén, elsősorban a COVID-19 oltóanyagok nagyobb mennyiségének biztosítása érdekében”.

    "Meggyőződésem, hogy a bevált gyakorlatok cseréjével folytatott együttműködésünk kiváltságos keretet kínál számunkra Európa és Kína fokozott és gyors helyreállításához az elkövetkező időszakban" - mondta Plenkovic a keddi videokonferencián.


    http://www.xinhuanet.com/english/2021...737092.htm
    - 2021. 02. 11. 20:26
  • Posta Imre
    A triádok nem szaroznak! Mindenki a másik hazugságaira legérzékenyebb a sajátjai nem zavarják.

    Kína durva lépésre szánta el magát a BBC-vel szemben

    Az illetékes kínai hatóság letiltotta a BBC brit műsorszolgáltató globális televíziós hírcsatornája, a BBC World News sugárzását, súlyos jogsértésekre hivatkozva.

    A rádiókat és televíziókat felügyelő szerv szerint a BBC World News súlyosan megsértette a Kínáról szóló hírekre vonatkozó szabályokat, amelyek előírják "a helytálló és pártatlan" tájékoztatást, sértette Kína nemzeti érdekeit és aláásta a nemzeti egységet.

    Mivel az adó nem felel meg a külföldi csatornák műsorára vonatkozó követelményeknek, nem folytathatja tevékenységét kínai területen – indokolta döntését a hatóság. Ez azt is jelenti, hogy a következő évre irányuló működési kérelmét sem fogják elfogadni.

    A BBC World News a legtöbb kínai televíziós kábelszolgáltató kínálatában eddig sem szerepelt, de fogható volt egyes szállodákban, és rezidenciákon is. A Reuters hírügynökség két Kínában dolgozó tudósítója közölte, hogy már most nem tudják fogni az adást.

    A BBC "kiábrándítónak" minősítette a pekingi döntést.

    "A BBC a világ legmegbízhatóbb adója a nemzetközi hírek területén, és a világ minden tájáról hiteles, elfogulatlan tájékoztatást ad félelem és szívességtétel nélkül" – írta a társaság.

    Előzőleg, február 4-én a brit médiaszabályzó testület visszavonta a kínai CGTN televíziós adó sugárzási engedélyét, miután egy vizsgálat szabálytalanságot tárt fel a licenc kiadásában.

    Londoni reagálásában Dominic Raab brit külügyminiszter "a médiaszabadság elfogadhatatlan korlátozásának" nevezte a lépést, amely szavai szerint "csak rontani fogja Kína megítélését a világban''.
    https://infostart.hu/kulfold/2021/02/...el-szemben
    - 2021. 02. 11. 23:00
  • J
    Adatvagyonnal gazdálkodó ügynökséget alapítanak . Nyereséges lesz. A " jobbak" lesznek az élén , akik már eddig sem koldúsak.Komor
    https://www.portfolio.hu/gazdasag/202...nak-469550
    - 2021. 02. 12. 12:14

Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Bejelentkezés vagy Regisztráció az értékeléshez.
Felülmúlhatatlan! (0)0 %
Nagyon jó (0)0 %
Jó (0)0 %
Átlagos (0)0 %
Gyenge (0)0 %
Bejelentkezés
Még nem regisztráltál?
Regisztráció
Új jelszó kérése