Hiba történt! Nem működik a JavaScript!
A böngésződben le van tiltva a JavaScript futtatása, vagy nem támogatja a JavaScript használatát. Az oldal megfelelő használatához kérjük engedélyezd a JavaScript futtatását böngésződben,
vagy frissítsd egy újabb verzióra, amely támogatja a JavaScript-et:
Firefox, Safari, Opera, Chrome, vagy az Internet Explorer 6-nál újabb verziója.
Üdvözöllek

Köszönöm, hogy megkerestél, nézz körül nálam! Posta Imre

pi-klub_logo.png (275 KB)

Klikkelj rá: Youtube oldalam
...további videók...és itt is...és még néhány (lenne, de ezeket már törölték) ...




Összes cikk kilistázása                news.svg (3 KB)                 Összes cikk
  ^                                     ^                                    ^   
l_________KIVÁLASZTÁS__________l
s_reggel.gif (7 KB)                                                     s_olvastad.gif (1 KB)
HÍREK               ÉDES OTTHON!              CIKKEK

Cikkek

Világháború az online térben: a kiberhadviselés területén nincsenek jók és rosszak, csak állami érdekek vannak

Na, ha valami van, az kizárt, hogy "államérdek". Ezt ugye nem köll magyarázni már. Állam, mint olyan egy szűk körű zsidó rablóbanda formalizált maffiaszervezete, jól körülhintve mindenféle hangzatos szózattal, amit még benyalnak a balgák.



Néhány héttel ezelőtt az Egyesült Államokban egy városi víziközművet támadtak meg az online térben az irániak, megpróbáltak az ivóvízbe mérgező vegyi anyagokat juttatni. A hasonló támadások ma már mindennaposak. Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértővel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézetének igazgatójával beszélgettünk a területen dolgozó szakemberek munkájáról, a kiberhadviselésről, nemzetközi konfliktusokról és a téma Magyarországot érintő vonatkozásairól. (1. rész)

– Hogyan lesz valakiből kiberbiztonsági szakértő, ön milyen úton jutott el erre a területre?

– Villamosmérnöki szakra jártam, már az ezredforduló óta foglalkozom ezzel a kérdéssel. Kezdetben nagyon érdekelt a hackerek romantikus világa, a kilencvenes években számos filmet forgattak erről a témáról. Magyarországon ez a terület akkoriban még gyerekcipőben járt, én lettem itthon az első hackerkonferencia főszervezője. Az egyetem elvégzése után olyan cégeknél kezdtem el dolgozni, amik nagy szervezetek kiberbiztonsági védelmével foglalkoztak. Hamarosan azonban úgy éreztem, hogy a mérnököknek nem nagyon van esélyük arra, hogy sikeresen védjék meg a rendszereket, mert annyira összetetté vált akkora a digitális ökoszisztéma. Azért kezdtem el 2008-ban az akkori Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen a katonai-műszaki doktori iskolát, hogy megértsem, mik lehetnek az állami motivációk és az állami eszközök arra, hogy ne egyes szervezeteket, hanem szervezetek összességét tudjuk megvédeni. Engem az elmúlt bő tíz évben elsősorban az érdekelt, hogy az állam eszközeivel hogyan tudjuk az állampolgárok, és a különböző szervezetek kibertérbeli biztonságát garantálni. Őszintén azt tudom mondani, hogy ma már ez, pusztán mérnöki eszközökkel szinte reménytelen.
– A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen számos területen képeznek hallgatókat. Katonák, rendőrök vagy államigazgatási szakemberek a kiberbiztonsággal foglalkozók?

– Mindegyik szakterületről érkeznek az önálló kiberbiztonsági mesterszakunkra. Ez a képzés nem egy mérnökszak, olyan szakembereket tanítunk, akik a szükséges mértékben ismerik a kiberbiztonsági kérdések mérnöki-informatikai hátterét, és a saját szakterületük mély ismereteivel felvértezve képesek felvenni a harcot a kibertérbeli fenyegetésekkel szemben. Négy csoportba szoktunk ezeket a veszélyeket osztani, ide tartozik a kiberbűnözés, a kiberhadviselés, a kiberkémkedés, illetve a kiberterrorizmus.

Az ilyen fenyegetések ellen kizárólag műszaki-informatikai módszerekkel nem lehet védekezni, szükség van az állam számára rendelkezésre álló szabályalkotási, diplomáciai és katonai eszközökre is.

– Szerteágazó ismeretekre van szükség ehhez a munkához.

– A hallgatóink jelentős része már dolgozik valamelyik fegyveres testületnél, és mélyebb ismereteket szeretne szerezni a szűk szakterületén kívül. Egy részük mérnökként, informatikusként végzett, és érdekli a kiberbiztonság területe. Sokan pedig az NKE más szakjainak elvégzése után tanulnak nálunk tovább. Hallgatóinkra szükség van a fegyveres testületek mellett az államigazgatásban, az állami vállalatoknál és a magánvállalatoknál is.

krasznay_csaba-nke-kibervedelem Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézetének igazgatója. Az egyetem kiberbiztonsági képzése nemzetközi szinten is versenyképes (Fotó: Krasznay Csaba)
– Kívülről úgy tűnik, hogy nagy fejlődés történt a kiberbiztonság területén az elmúlt években.

– Igen, amikor én elkezdtem a szakmát a 90-es évek legvégén, akkor talán 100–200 szakember dolgozott Magyarországon. Ezzel szemben ma már nagyjából tízezren foglalkoznak információbiztonsággal és kiberbiztonsággal. A nemzetközi tapasztalat szerint az informatikában foglalkoztattak öt százaléka dolgozik ezen a területen. Valóban nagyon gyors változások zajlanak. Amikor én elkezdtem a doktori kutatásaimat, akkor a kiberhadviselés egy különleges kutatási területnek számított, ma már viszont teljesen megszokott a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon.

Minden változik, csak az elmúlt egy évben, a koronavírus járvány alatt új technikák, új típusú fenyegetések jelentek meg.

Ez részben a mesterséges intelligencia terjedésének, részben annak köszönhető, hogy már ötmilliárd ember használja az internetet. Ma a kiberbiztonsági kérdések mindenkire hatnak. A kiberteret jelenleg úgy kell elképzelni, mint annak idején a világtengereket. Ez egy olyan tér, amiért a nagyhatalmak harcolnak, és próbálnak minél jobb pozíciókat kialakítani.
– Gyakorlatilag egy új hidegháború zajlik?

– Pont a napokban volt az Amerikai Egyesült Államokban kongresszusi meghallgatás egy, az országot ért külföldi kibertámadás kapcsán. A SolarWinds néven ismert támadásról a szenátorok azt mondták, hogy ez az ügy csak Pearl Harborhoz és a 2001. szeptember 11-ei terrortámadáshoz hasonlítható, hiszen semmit nem sejtettek arról, hogy be fog következni. Jelenlegi tudásunk szerint 2019 októberétől bő egy éven keresztül zajlott a támadás úgy, hogy nem is sejtettek róla semmit az amerikaiak. Bár a hivatalos kormányzati álláspont még nem született meg, de a politikusok nyíltan arról beszélnek, hogy állami szereplő, Oroszország áll az ügy hátterében. Az oroszoknak lehettek indokaik, és a módszerek is rájuk vallanak. Ez is jól mutatja a helyzet súlyosságát, hiszen az Egyesült Államok a világ legfejlettebb kibervédelmével rendelkező állama.
– Az elmúlt években más éles támadások is történtek egyes országok között a kibertérben, hogyan néz ki egy ilyen akció?

– Sokszor proxiháborúk zajlanak. Főleg a keleti államok nem közvetlenül avatkoznak be, hanem kiszervezik magáncégekbe az ilyen támadó tevékenységeket. Így le tudják tagadni az állami részvételt. Ez nemcsak a nagyhatalmakra igaz, hanem például Észak-Koreára, Iránra vagy akár Vietnamra is. Az előbb említett SolarWinds ügyben is ez a helyzet, ugyanakkor az orosz titkosszolgálatokra utalnak a nyomok. Természetesen az Egyesült Államok hírszerző szervezete, az NSA is nagyon aktív a világ minden táján. Például az amerikai választások befolyásolását megelőzendő, az amerikai hadsereg kiberparancsnoksága is telepített át katonákat Európába, akik támadó műveleteket hajtottak végre Oroszországban azért, hogy megelőzzék a választásokba történő beavatkozást.
– Mennyire gyakoriak a különböző kibertámadások?

– Néhány héttel ezelőtt az Egyesült Államokban egy városi víziközművet támadtak meg irániak, megpróbáltak az ivóvízbe mérgező vegyi anyagokat juttatni. Hasonló támadással próbálkoztak már oroszok Ukrajnában is. 2019-ben például egy katonai konfliktus során az amerikaiak egy kibertámadással kikapcsolták az iráni légi irányítási rendszereket, és így gyakorlatilag lefegyverezték őket. 2020 szeptemberében Németországban egy félresikerült kórházi támadásban – feltehetőleg orosz kötődésű kiberbűnözők – zsarolóvírust használtak, aminek következtében leálltak a kórházi számítógépek, ezért egy beteget nem tudtak fogadni, aki a másik kórházba szállítás közben elhunyt. Ma már szinte mindennaposak a különböző kibertámadásokról érkező hírek. Járva a konferenciákat, és meghallgatva a különböző támadások elszenvedőit, azt kell mondanom, hogy tragikus a helyzet. Olyan szinten aktivizálódtak az állami szereplők az utóbbi időben, ami döbbenetes. A becslések szerint a SolarWinds támadásban például nagyjából ezer ember dolgozhatott összehangolva. Az Egyesült Államokban csak az NSA hírszerző szervezetnél körülbelül háromszázezer ember, az amerikai hadsereg kiberparancsnokságon tízezer ember dolgozik. Ehhez még hozzájönnek a különböző haderőnemeknél dolgozó amerikai kiberkatonák. Azt elképzelni is nehéz, hogy Kínában hányan foglalkoznak ezzel a területtel. A kiberhadviselés terén nincsenek jók és rosszak, csak állami érdekek vannak.

krasznay_csaba-kibervedelm-nke-konferencia Ma már mindennaposak a kibertámadások, a konferenciákon a szakértők megoszthatják egymással tapasztalataikat (Fotó: Krasznay Csaba)
– Milyen lehetőségei vannak Magyarországnak ezen a sakktáblán? Hogyan áll hazánk a kiberfegyverkezés területén?

– Az ENSZ szakosított szervezete, a Nemzetközi Távközlési Egyesület kétévente szokott felmérést készíteni az egyes országok kibervédelmi felkészültségéről. A legutóbbi ilyen felmérésen Magyarország globálisan a 33. helyen végzett nagyjából kétszáz ország közül. Azt gondolom, hogy mindenképpen a világ élvonalában vagyunk, a méreteinkhez és lehetőségeinkhez képest jól teljesítünk. A nagyhatalmakat természetesen soha nem tudjuk majd leelőzni, nem is lehet ez a célunk. Van néhány olyan kisebb ország is, ahol kiemelt prioritás a kibervédelem, mint például Izrael vagy Észtország. Ők hatalmas erőforrásokat fordítanak erre a területre, ezért is járnak előttünk.
– Nekik azért megvan az okuk erre a Közel-Keleten, illetve Oroszország szomszédságában…

– Igen, Magyarország számára jelenleg a kiberbiztonság – értehető okokból – nem olyan prioritás, mint ezeknek az országoknak. A magyar állam védelme szempontjából azonban a helyén van kezelve a terület. Inkább az olyan feltörekvő államokhoz érdemes hasonlítani magunkat, mint Csehország vagy Románia – ebben a versenyben pedig abszolút jó helyzetben vagyunk. A Zrínyi 2026 program keretében is fejlesztik a honvédség kiberképességeit, nemrég például egy gyakorlótér felállításáról döntöttek. A magyarországi kiberbiztonsági szabályozás alapjait már nagyon korán letették, a kibervédelmi szakemberek már a kilencvenes évek elejétől jó közösségként dolgoztak együtt. A szakértelmünk exportképes termék, magyar cégek dolgoznak Afrikában vagy a Közel-Keleten is. Úgy gondolom, hogy Magyarország megteszi ezen a területen, amit meg kell tennie.
– Hazánk az Európai Unió és a NATO tagja is, milyen feladatok tartoznak a nemzeti, illetve a nemzetközi szervezetek hatáskörébe a kiberbiztonság területén?

– A föld, a víz, a levegő és a világűr után a kiberteret ma már az ötödik műveleti térnek tekintik. Ez azt jelenti, hogy a kibertérben is katonai műveleteket lehet végrehajtani, ezért védelmi és támadó képességekre is szüksége van ezen a területen az országoknak. A 2020 áprilisában kiadott új nemzeti biztonsági stratégia is tartalmaz ide kapcsolódó elemeket, például az állam védelmét a kiberbűnözéssel szemben. A Zrínyi 2026 haderőfejlesztéssel párhuzamosan ez a stratégia már kiemeli az offenzív képességek létrehozását is.

Egyes vélemények szerint egy modern harckocsi 70 tonna vas, ami körbevesz egy számítógéphálózatot. Ebből is látszik, hogy szükséges a kibertérben meglévő védelmi és támadó képességeinket fejleszteni.

A fejlesztéseink egy irányba mutatnak a NATO-doktrinákkal, ott ez a koncepció már a 2010-es évek elejétől jelen van. A NATO-n belül Belgiumban építettek ki egy központot, ami képes koordinálni az egyes tagországok katonai műveleteit. A védelmi képességek már korábban is megvoltak, az elmúlt időszakban azonban a NATO egyre inkább a támadó képességek kiépítésére is hangsúlyt helyez. Különösen az orosz fenyegetésekre reagál ezekkel a lépésekkel a katonai szervezet.

krasznay_csaba-eloadas-nke-kibervedelem Krasznay Csaba előadást tart. Hazánkat is egyre súlyosabban érintik a kibertámadások, a magyar állam védelmi szerveinek ezekre fel kell készülnie (Fotó: Krasznay Csaba)

Eközben az Európai Unió saját hatáskörében fejleszti a kibervédelmi képességeket, elsősorban a diplomáciai területen próbál eredményeket elérni. Ide tartozik a mindenki által ismert GDPR, az adatvédelem. Az unió a kritikus infrastruktúrák (például közművek, kórházak) magasabb fokú védelméért szintén dolgozik. Ezenkívül még a közös európai kibervédelem, az Európai Kiberbiztonsági Ügynökség megerősítéséért és a tagállamok jobb együttműködésén fáradoznak. Az unió munkája alapvetően a belső polgári, nem a katonai védelemről szól ezen a területen. Ugyanakkor megkezdődött az együttműködés a NATO és az unió között is, ami hatékonyabb védelmet jelenthet abban az esetben, ha egy uniós tagállamot támadnak meg.
– Magyarországot érte már komoly kibertámadás?

– Egyre több ilyen eset van. Nemrég számolt be a kormány arról, hogy kibertámadás érte a magyar kormányzati hálózatokat. Tavaly nyáron volt egy összehangolt túlterheléses támadás is a magyar bankrendszer ellen. A magyar hatóságok ezeket klasszikus belbiztonsági helyzetként kezelik, tehát csak a szükséges legkevesebb információt osztják meg róluk. Ezért a támadások eredetéről nem is tudunk sokat. Érdekes kérdés, hogy mikor történik esetleg egy olyan támadás, ami miatt a kormányzat ezt eggyel magasabb, politikai szintre emeli. Sok országban ez már ma is így van, Észtországban például az éves kibervédelmi konferencián részt vesz az államelnök és a miniszterelnök is. Az ott természetesen egy speciális helyzet az oroszok miatt. Magyarország a tavalyi évig viszonylag szerencsésen elkerülte a nagyobb támadásokat, azóta viszont mintha folyamatosan sűrűsödnének az események.
– Ezek alapján elképzelhető, hogy akár a 2022-es magyarországi országgyűlési választások során is beavatkoznak valamilyen módon?

– Messziről indítom a választ. Az Európai Unió és a NATO létrehozott Finnországban egy úgynevezett hibrid fenyegetésekkel foglalkozó központot azért, mert megítélésük szerint mindegyik demokrácia veszélyben van.

Főleg a szabályozott média visszaszorulása, illetve a közösségi média egyre széleskörűbb használata van ennek a hátterében. Egyre több az olyan célzott beavatkozási lehetőség, amiken keresztül a választókat egyénileg is el lehet érni.

Emiatt merülnek fel egyre komolyabb kérdések azzal kapcsolatban, hogy az egyes választásokat mennyire befolyásolják a különböző beavatkozások. A választásokat háromféleképpen lehet befolyásolni, a választás előtt, alatt és után. A választások előtti befolyásolás alatt főleg a választópolgárokhoz eljutatott üzeneteket értjük. A választások alatt pedig a lebonyolításhoz szükséges infrastruktúra támadását. A választások után szintén történhetnek beavatkozások. Ha végignézzük az utóbbi időszakban akár a német, akár a francia, akár az európai uniós választásokat, akkor láthatjuk, hogy több külső országnak is célja volt, hogy a választások megbízhatóságába vetett hitet aláássa a választások után. Az ilyen beavatkozások tökéletesen illenek az évszázadok óta zajló katonai információs műveletek sorába. Ha egyes országok úgy gondolják, hogy stratégiai érdekük fűződik a magyar választások befolyásolásához, akkor lehetséges a beavatkozás. Ilyen érdekek meglétéről inkább egy politológust kellene megkérdezni, ugyanakkor biztos, hogy vannak olyan politikai határok, amiket nagyon kockázatos átlépni. A legfontosabb mindenképpen az, hogy bármi is történik, a magyar állam védelmi szerveinek fel kell készülniük ezekre a fenyegetésekre. A választások előtt, alatt és után is. Továbbá fontos, hogy a politikusoknak egyszerűen nem szabad támadási felületet adniuk. Nemzetközi szinten is komoly probléma, hogy a politikusok nem kezelik helyén a kibertéri veszélyeket. Átgondolás nélkül használják a közösségi médiát, az elektronikus eszközeiket, sokszor még a jószándékú tanácsokra sem hallgatnak azzal kapcsolatban, hogy mit nem kellene csinálniuk, és mire kellene figyelniük. 2021-ben ez már nagyon veszélyes lehet egy politikus számára.

Interjúnk következő részében többek között az okoseszközök veszélyeiről is olvashat, kevesen gondolnák, hogy a robotporszívók útvonalai tökéletesen kirajzolják egy lakás alaprajzát. A szülőknek is hasznos tanácsokkal készül a szakértő. Sajnos sokan még mindig nem elég óvatosak, és a pedofiloldalakon is megjelentek a gyerekekről azok a fotók, amelyeket a szülők vagy a nagyszülők tettek fel a Facebookra ártatlan szándékkal, mégis meggondolatlanul. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy figyeljünk arra is, hogy milyen adatokat osztunk meg a közösségi oldalakon. A csalók ugyanis már a mesterséges intelligenciát is bevetik, hogy célzottan verjék át a felhasználókat.
[url]https://hirado.hu/tudomany-high-tech/high-tech/cikk/2021/03/07/vilaghaboru-az-online-terben-a-kiberhadviseles-teruleten-nincsenek-jok-es-rosszak-csak-allami-erdekek-vannak[/url]

Posta Imre 2021.03.12 889 olvasás 7 hozzászólás 0 értékelés Nyomtatás

7 hozzászólás

Szólj hozzá

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
  • R
    "Véletlanül" a WEF-en meg az új próbajáték anál schwabbal és barátaival pont az online biztonságról szól. Ahogy véletlenül 19-ben a koronáról szólt. Mi lesz még itt?!? :DKomor
    - 2021. 03. 12. 21:25
    • Vero6
      Nem lepne meg, ha a kovetkezo fazis arrol szolna, hogy egy szep reggelre ebredve, mindenki szamlakat lepucoltak!
      - 2021. 03. 12. 23:29
  • Posta Imre
    Finnország visszautasította a kínai katonai bázis lehetőségét


    Ne maradj le semmiről! Csatlakozz Facebook-oldalunkhoz is, és formáljuk együtt az oldalon megjelenő tartalmat.

    A finn YLE közszolgálati csatorna beszámolója szerint még 2018-ban a kínaiak ajánlatot tettek a Finnországhoz tartozó Lappföldön található Kemijarvi városának repülőteréért, amelyen egy katonai bázist akartak kialakítani.

    Habár az ajánlatot 2018-ban tette a kínai állami háttérrel rendelkező Polar Kutatóközpont, csak most hozták nyilvánosságra a közszolgálati csatornán – szúrta ki a Eurasia Review. A kínai delegáció ráadásul magas beosztású tisztviselőkből állt, köztük katonai attasékból.

    A beszámoló szerint Kína egy 40 millió eurós ajánlatot tett a reptérét, mely tartalmaz egy teljesen új kifutópályát és a helyszín teljes felújítását. A kínai központ állítása szerint egy új kutatómunkára kellett volna nekik a helyszín, ahonnan kutató és megfigyelő repülőket küldtek volna ki a Jeges-tenger, az Északi-sark és az Északkeleti-átjáró körzetébe.

    Mint írják, a titkos támogatási terv rendkívül meglepte a Lappföldi Egyetem és a Sarkköri Központ kutatóit, akik elmondásuk szerint már mindenféle politikai befolyás nélkül korábban már együttdolgoztak kínai tudósokkal.

    A finn katonaság beszámolója szerint a reptér egy stratégiai fontosságú lőtér mellett található, szóval a kínaiak terve már csak azért is lett volna lehetetlen, miszerint kiterjesztenék a repteret. Ezen felül 2020. októbere óta az Európai Uniós jog értelmében sem volt lehetséges, mivel jelentősen korlátozottá váltak a külföldi befektetések.
    https://liner.hu/finnorszag-visszauta...hetoseget/
    - 2021. 03. 12. 21:29
  • J
    Norvégiában is oroszok, kínaiak vásárolnák fel a nemzeti kincseket, cégeket, de ők legalább észrevették ezt. Nem úgy, mint itthon nálunk. Itt a várva várt befektetőkből a hazai gazdaságot kifektetők lesznek. Akkora összegekkel támogatja őket az állam, hogy abból a keletkező munkahelyek dolgozói évekig megélnének robot nélkül is.
    https://norwaytoday.info/news/norway-...resources/
    A lezárások miatt a kisebb és gyengébb országok gazdasága áldozatul esik a nagyhatalmak vagyonszerzésének.
    Talán erre lett kitalálva az egész járványosdi, a gazdaság leállításával.
    - 2021. 03. 14. 14:22
  • A
    Hivatalosan visszautasította...De nyilván jön a gazdasági retorzió, a finom ráhatás..
    Finnország meg ugye elég kicsi a dacoláshoz. Persze, hozzánk képest Krőzus..
    - 2021. 03. 16. 00:25
  • G
    Olvastam, osztom!

    Idézet

    No, éppen az ilyen hozzállás miatt van vége a produkciónak. Ezért nem tudtok mást tenni, mert egymást irtjátok, nem pedig összefogtok.
    A valódi túlélést nem az interneten kell megvalósítani. A valódi információk pedig nem az interneten terjednek. A darkweben sem, pedig ott aztán minden van. De ez nincs ott sem. S alaposan félre vagytok tájékoztatva.
    Az elnökválasztás eredményéből sem tanultatok, pedig az nagy melléfogás volt.
    Folyton osztogatjátok egymásnak a szörnyűségeket (amik cseppet sem negatívak?), de egyetlen olyan bejegyzést sem láttam, hogy "Nekem ez az ötletem, ez lehetne a megoldás, beszéljük meg, hogy ki mivel járul hozzá a megvalósulásához.?"
    Az idő nem nektek dolgozik. Pedig a többség várakozó állásponton van, hogy valaki majd jön, és jól megmenti.
    Nem jön... senki.
    Mi 7 éve készülünk az életbenmaradásra, napi-heti személyes találkozókkal és folyamatosan védekeztünk a köztes hatások ellen.
    Azok voltak azok, amiket az oltásnak tulajdonítatok. Pedig az a projekt már régen véget ért. Garjaev prof rájött, rögtön meg is ölték miatta. De róla sem hallottam itt egy szót sem. Pedig abban benne van a módszer, és aki ért az elektromossághoz, elkészíthetné a védekezésre alkalmas eszközt. A mieink már készen vannak, s ott vannak mindegyikünknél. Többféle is, a lányok már ruhákat is készítenek. Minden szabadidejükben nyomják a varrógépeket.
    De ezekről persze itt egy szó sem esettt, és nem is esik.
    A "Mit lehet/kellene csinálni?" kérdéskört én említettem néhányszor. Az alapvető információforrást a teeendőkhöz ebből a csoportból ketten nézték meg. Összesen. Mennyi is a tagok létszáma...?
    Az oltás már egy teljesen másik projekt. Többféle is van belőle, és mindenki tudja, hogy mindegyiknek más a hatása. A közvetlen méreginjekciótól kezdve a nyomkövető elektronikáig sok minden van bennük.
    De az mRNS már ott van szinte mindenkiben. Több mint 50 féle módon juttaták be. Az élelmiszertől kezdve az ivóvízen (fürdővízen) keresztül többszörös biztonsággal intézték. De ezekről sem hallottam itt egy szót sem. Pedig a londoni rendőrség (bobbyk) hivatalos oldalán is fent van. 2016-tól használják. Egyike voltak az utolsó tesztelőinek. Hol is volt az itteni csoport 2016-ban?
    S most már elég bekapcsolni a műholdakon a 150 GHz-t, máris számtalan jelenség következtében tömegek fejezik be a földi pályafutásukat. Garaev nyomán pontosan elmondták többen is magyar nyelven. Mindegyik műhold tudja ezt a frekvenciát, és egyesével, csoportosan, területileg vagy a sokféle szempont bármelyike alapján kapcsolgatja az emberek szerveinek működését. A már szinte mindenkiben ott levő apró elektronikák segítségével. S naponta legalább 10 műholdat lőnek fel. Egy sima csillagászati távcső segítségével láthatóak. Tett fel róluk valaki saját maga által készített képet ide?
    Itt csak a villanyautós gyerek baromságait láttam megosztani, annak meg semmi köze ehhez a dolgohoz. Ennek ellenére sokan megosztották.
    Sosem láttam a kínai undergroundot itt megosztani. Ott folyamatosan közlik és néha mutatják is a műholdak fellövését. Egy időben a pályára állításukról is voltak infók. Nehéz őket követni, mert folyton költözniük kell, és nem is mindig angolul közölnek adatokat. Legalább 100-an kutatunk utánuk a weben, ha el kell menniük. De mindig megtaláljuk őket. A közismert ottani cenzúra ellenére is. Valamiért nem azzal foglakozunk, hogy mit evett Biden reggelire...
    Sosem láttam még sem a román, a fehérorosz, az orosz vagy az amerikai hackerek információit itt említeni. De még a közismert Wikileaks tartalmait sem fordítja le itt senki. A rémhíreket annál inkább. Ja, meg a bulvárt.
    Ez egy beszélgetős csoport, ami jórészt a semmiről beszélget. Arról, ami elmúlt. De a jövő tervezéséről egyetlen bejegyzést sem láttam.
    Negatív vagyok? Lehet... Mert az igazat mondom. Itt meg arról szó sem esik. Rémhírek, bulvár. Ez itt mind megvan...
    De megoldások? Az vajon mi lehet...?
    S amikor Péter szűrte a csoport információit, két olyan bejegyzést nem engedett át, amikben azokról volt szó. Részletesen, alaposan elmondva. Hosszúak voltak, hiszen nem a sarki fűszeres van a mérleg másik serpenyőjében. Nyilván el sem olvasta őket, hiszen összefüggésekben írta le az akkor képet, s benne voltak az előrejelzések is az adatokkal együtt, amik alapján nagy biztonsággal kimondhattuk őket. Mind bejött, kivétel nélkül.
    Attól fogva nem írok ide bejegyzést.
    - 2021. 03. 16. 07:16
    • vian
      Elgondolkodtató írás. Lehetne kontaktot keresni??
      „Garjaev prof rájött, rögtön meg is ölték miatta. De róla sem hallottam itt egy szót sem. Pedig abban benne van a módszer, és aki ért az elektromossághoz, elkészíthetné a védekezésre alkalmas eszközt.”

      A mieink már készen vannak, s ott vannak mindegyikünknél.
      - 2021. 03. 16. 18:22

Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Bejelentkezés vagy Regisztráció az értékeléshez.
Felülmúlhatatlan! (0)0 %
Nagyon jó (0)0 %
Jó (0)0 %
Átlagos (0)0 %
Gyenge (0)0 %
Bejelentkezés
Még nem regisztráltál?
Regisztráció
Új jelszó kérése