Hiba történt! Nem működik a JavaScript!
A böngésződben le van tiltva a JavaScript futtatása, vagy nem támogatja a JavaScript használatát. Az oldal megfelelő használatához kérjük engedélyezd a JavaScript futtatását böngésződben,
vagy frissítsd egy újabb verzióra, amely támogatja a JavaScript-et:
Firefox, Safari, Opera, Chrome, vagy az Internet Explorer 6-nál újabb verziója.
Üdvözöllek

Köszönöm, hogy megkerestél, nézz körül nálam! Posta Imre

pi-klub_logo.png (275 KB)

Klikkelj rá: Youtube oldalam
...további videók...és itt is...és még néhány (lenne, de ezeket már törölték) ...




Összes cikk kilistázása                news.svg (3 KB)                 Összes cikk
  ^                                     ^                                    ^   
l_________KIVÁLASZTÁS__________l
s_reggel.gif (7 KB)                                                     s_olvastad.gif (1 KB)
HÍREK               ÉDES OTTHON!              CIKKEK

Cikkek

Új védelmi és biztonsági partnerségi szervezetet hozott létre a brit, az amerikai és az ausztrál kormány

Már ideje volt, de hol marad a többi zsidó mocsok? Új háromoldalú védelmi és biztonsági partnerség létrehozását jelentette be a brit, az amerikai és az ausztrál kormány.


A kezdeményezés elsődleges gyakorlati céljai közé tartozik az ausztrál haditengerészet felszerelése nukleáris meghajtású, de hagyományos fegyverzettel ellátott tengeralattjárókkal, a közös közlemény megfogalmazása szerint az indiai- és a csendes-óceáni térség stabilitásának fenntartása végett.

A három ország angol nevének rövidítésből AUKUS-nak elnevezett kezdeményezést európai idő szerint szeptember 15-én, szerda éjjel jelentette be videókapcsolaton keresztül tartott egyidejű londoni, canberrai és washingtoni sajtótájékoztatóján Boris Johnson brit és Scott Morrison ausztrál miniszterelnök, valamint Joe Biden amerikai elnök. A Downing Street által Londonban ismertetett közös közlemény hangsúlyozza: az AUKUS első kezdeményezése lesz egy olyan háromoldalú együttműködés, amelynek eredményeként Ausztrália nukleáris meghajtású tengeralattjárókhoz jut. Ennek a programnak az elkezdését 18 havi előkészítő egyeztetési folyamat előzi meg.

Boris Johnson és Joe Biden egyaránt nyomatékosan hangsúlyozta az AUKUS-partnerséget bejelentő tájékoztatóján, hogy a jövőbeni ausztrál tengeralattjáró-flottának csak a meghajtása épül majd a nukleáris technológiára, de ezeket a tengeralattjárókat nem nukleáris, hanem hagyományos fegyverzettel szerelik fel.

A háromoldalú közös közlemény is leszögezi: Ausztrália változatlanul teljesíteni kívánja nukleáris fegyvereket nem hadrendben tartó országként vállalt összes kötelezettségét, és mindhárom ország mély elkötelezettséggel fenntartja a nukleáris fegyverek globális elterjedésének megakadályozásában játszott vezető szerepét.

A közös közlemény nem említi név szerint Kínát, de a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozó szakértők szerint az AUKUS-kezdeményezés egyértelmű kifejeződése annak az aggodalomnak, amellyel az amerikai, a brit és az ausztrál kormány az indiai- és a csendes-óceáni térségben zajló kínai katonai tevékenységet figyeli.

A háromoldalú partnerség létrehozását bejelentő tájékoztatón Boris Johnson úgy fogalmazott: az Indiai- és a Csendes-óceán az egyre intenzívebbé váló geopolitikai versengés középpontjában van, és e térségben megoldatlan területi viszályok parázslanak, potenciális fellángolási pontokkal. Johnson hangsúlyozta: ez a térség az új - többek között a kibertérben megjelenő - biztonsági kihívásoknak is az egyik frontvonala.

A brit kormányfő kiemelte: jelenleg az egész világon csak néhány országnak vannak nukleáris meghajtású tengeralattjárói, és éppen ezért nagy horderejű döntés, ha valamely nemzet úgy dönt, hogy szert tesz erre a félelmetes erejű kapacitásra. Johnson szerint ugyanilyen horderejű döntés bármely ország számára az, hogy segítséget nyújt más országoknak e technológia beszerzéséhez. "Ausztrália azonban régi barátunk, velünk rokonjellegű ország és hozzánk hasonlóan demokrácia, így természetes partnerünk e nagy vállalkozásban" - fogalmazott a brit miniszterelnök.

Johnson nem titkolta, hogy a kezdeményezés - amellett, hogy célja a világ biztonságosabbá tétele - munkahelyek létrehozását is elősegíti az Egyesült Királyságban. Utalást tesz erre a brit kormány közleménye is, amely leszögezi: az Egyesült Királyság több mint 60 éve gyárt és üzemeltet világszínvonalú nukleáris tengeralattjárókat, így rendkívül kiterjedt szaktudással és tapasztalatokkal tud hozzájárulni az AUKUS kezdeményezéshez, olyan, hadiipari tevékenységet is folytató brit óriásvállalatok bevonásával, mint a Rolls-Royce és a BAE Systems.

A Downing Street hangsúlyozta: az AUKUS konkrét megnyilvánulása annak a brit törekvésnek, amelynek célja a hasonló gondolkodású szövetségesekkel fenntartott védelmi, biztonsági és külpolitikai kapcsolatok elmélyítése.

A megállapodás egyben tükrözi a három országot összekötő, egyedülálló szintű bizalmat és együttműködést is, amelynek egyik kifejeződési formája a Five Eyes szövetségben folytatott, kiterjedt közös hírszerzési tevékenység - áll a brit kormány közleményében.

A Five Eyes az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland hírszerzési és elhárító szakszolgálatainak tevékenységét hangolja össze.
[url]https://honvedelem.hu/hirek/uj-vedelmi-es-biztonsagi-partnersegi-szervezetet-hozott-letre-a-brit-az-amerikai-es-az-ausztral-kormany.html[/url]

Posta Imre 2021.09.18 690 olvasás 3 hozzászólás 0 értékelés Nyomtatás

3 hozzászólás

Szólj hozzá

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
  • Posta Imre
    Hidegháborút emleget Kína az angolszász katonai megállapodás után, a franciák is berágtak Bidenre a hadibizniszük befuccsolása miatt
    Külföld

    Áll a bál a világpolitikában a Kína elleni amerikai-ausztrál-brit katonai megállapodás miatt: nem csak Kína tiltakozik, Franciaország is kiakadt, hogy Ausztrália az amerikaiak kedvéért visszamondta a francia tengeralattjárók megvásárlását. Bident már nem is tartják annyira jó szövetségesnek, az EU pedig attól tart, hogy külpolitikailag megint veszít a súlyából. A Kína elleni amerikai elszigetelési stratégia és a puhább európai Kína-politika nyílt konfrontációba került.

    Kína élesen tiltakozik a szerdán megkötött amerikai-ausztrál-brit katonai együttműködés, az AUKUS miatt, melynek keretében Ausztrália amerikai-brit segítséggel fog nukleáris meghajtású tengeralattjárókat építeni, és növelik az Ausztráliában állomásozó amerikai katonák számát is. A szorosabb amerikai vezetésű katonai kooperációról szóló döntést Kína katasztrofálisnak nevezi. Peking régi hidegháborús mentalitást és geopolitikai hazardírozást lát az angolszász katonai szövetségben, ami szerintük súlyosan veszélyezteti a regionális biztonságot és stabilitást. Az angol nyelvű, világnak szóló kínai pártlap, a Global Times szerkesztőségi cikkében fenyegette meg Ausztráliát: ha provokálnak, „bizonyos, hogy azt Kína kegyetlenül meg fogja torolni” – írják.

    Az AUKUS általános értelmezés szerint az Indiai- és Csendes-óceáni térségben akarja katonapolitikai eszközökkel erősíteni a Kínával tartós kereskedelmi konfliktusban lévő Ausztrália és közvetve az amerikai érdekek érvényesülését. A megállapodás szerint Nagy-Britannia, az USA és Ausztrália másfél éven belül fogja nyolc nukleáris tengeralattjárót épít Adelaide-ben, Ausztráliában. Ezzel Ausztrália lesz a 8., nukleáris meghajtású tengeralattjárókkal rendelkező ország a világon. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök külön hangsúlyozta, hogy az országa a jövőben sem akar nukleáris fegyverekkel rendelkező atomhatalom lenni.
    Biden, az ausztrál miniszterelnök Scott Morrison és a brit Boris Johnson szerdai videókonferenciája az AUKUS katonai együttműködésről. Fotó: Kent Nishimura / Los Angeles Times via Getty Images.

    Bár a megállapodásban formálisan sehol nem esik szó róla, elég egyértelmű, hogy mindenekelőtt Kínáról van szó. A Dél-Kínai-tenger birtoklásáért az egyik legintenzívebb, nem háborús konfliktusa zajlik a világban, de Tajvan biztonságát is érinti a katonai megállapodás. Pénteken az amerikai-ausztrál miniszteri tárgyalásokon a felek külön hangsúlyozták, hogy erősíteni kívánják a kapcsolataikat Tajvannal. Tajvant ugyan hivatalosan egyikük sem ismeri el önálló államnak, de a gyakorlatban Tajvan de facto önállósága elképzelhetetlen az amerikai támogatás nélkül. Tajvan máris üdvözölte az AUKUS megszületését.

    Az angolszász katonai megállapodásnak ugyanakkor Európában, de még Nagy-Britanniában sem örül mindenki. Az előző brit miniszterelnök Theresa May csütörtökön a londoni alsóházban figyelmeztetett annak a veszélyére, hogy ha Nagy-Britannia túl agresszív politikát folytat Kína ellen, az akár egy nem kívánt háborúhoz is vezethet.

    A legnagyobb felháborodás Kínán kívül Franciaországban van, ők közvetlenül is vesztesei az ausztrál-amerikai-brit megállapodásnak. Ausztrália korábban megállapodott Párizzsal egy 50 milliárd eurós (dízel meghajtású) tengeralattjáró-beszerzésről, amit Franciaországban „az évszázad szerződésének” is neveztek. Ezt most az AUKUS bejelentésével együtt Ausztrália azonnal visszamondta. A franciák dühe elsősorban az Egyesült Államokra és Bidenre irányul.

    „Ez az egyoldalú, váratlan döntés nagyjából olyan, mint amilyeneket Trump is csinált”

    – kommentálta a fejleményeket Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter egy tévéinterjúban, de az amerikai-francia feszültségnek már szimbolikus diplomáciai következményei is vannak: a washingtoni francia nagykövetség azonnal lemondott egy betervezett fogadást. Más francia kommentárok is arról szólnak, hogy Biden mégsem tűnik már olyan jó szövetségesnek, mint amilyennek a megválasztása után remélték: ez a szövetségesi viszonyokat figyelmen kívül hagyó lépés a Trump-féle unilaterális külpolitikára emlékeztet, a különbség csak annyi, hogy most nem a Twitteren, hanem sajtótájékoztatón jelentik be a nem egyeztetett lépéseket – mondják.

    Macronnak az új amerikai katonai szövetség bejelentésének időzítése különösen fáj, az ugyanis egyetlen nappal előzte meg az Európai Unió csütörtöki stratégiájának kiadását az Indiai- Csendes-óceáni makrotérségről. Az Unió világpolitikai súlyát erősíteni akaró, választásra készülő francia elnöknek ez így külön pofon volt, de az Európai Unió egyébként is tarthat attól, hogy nagyrészt nélküle dőlnek el a fajsúlyosabb dolgok a világban. Katonapolitikai, haditechnikai afférokon túl ott van a kardinális kérdés, hogy a nagyhatalmak közül ki hogyan akar viszonyulni az élre törő Kínához. Míg az Európai Unió a sokféle tánclépés között összességében egy kooperatívabb, gazdasági és másfajta együttműködéseken alapuló politikát igyekszik folytatni Pekinggel, az Egyesült Államok, Biden alatt nagyrészt ugyanúgy, mint Trump idején, egy Kínát elszigetelő világkoalíciót próbál megvalósítani. Efelé Ausztráliában éppen most léptek egy határozottabbat.
    https://telex.hu/kulfold/2021/09/17/a...a-hadaszat
    - 2021. 09. 18. 09:52
  • R
    A francia képviselő sürgette, hogy tiltsák be a toulouse -i NATO -központ megnyitását, és lépjenek ki a szövetségből https://topwar.ru/187247-francuzskij-...jansa.html
    - 2021. 09. 18. 11:09
  • A
    Ezzel a húzással megállították azt a francia szabadkőműves ígéretet, hogy Ausztráliát átadják Kína befolyása alá. Ugyanis a francia Rothschild tett egy olyan ígéretet Kínának, hogy ha Kína finanszírozza a hamis Biden kormányt, akkor Ausztráliát, Japánt és Új Zélandot teljes ellenőrzése alá veheti. A korrupt ausztrál kormány már átvette a dollár milliárdokat, de az amerikai, angol és ausztrál katonaság más véleményen van. https://www.youtube.com/watch?v=o0zV7...0zV7PUfoBU
    (19-20 perctől hallható ez a rész)

    Bennünket kinek ígértek?
    - 2021. 09. 23. 03:28

Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Bejelentkezés vagy Regisztráció az értékeléshez.
Felülmúlhatatlan! (0)0 %
Nagyon jó (0)0 %
Jó (0)0 %
Átlagos (0)0 %
Gyenge (0)0 %
Bejelentkezés
Még nem regisztráltál?
Regisztráció
Új jelszó kérése