Alakítsuk át világunkat: a 2030-ig tartó időszakra
Agenda 2030
A 2012-ben megrendezett Rio+20 ENSZ konferencián született döntés alapján 2015-ben került sor a 2015 utáni Fenntartható Fejlődési Keretrendszer elfogadására. A keretrendszer alapjait a kiegyensúlyozott társadalmi fejlődés, a tartós gazdasági növekedés és a környezetvédelem képezik. A keretrendszer kialakításában és formálásában Magyarország a kezdetektől fogva meghatározó szerepet vállalt.
Ez a menetrend az emberekre, a bolygóra és a jólétre vonatkozó cselekvési terv. Arra is törekszik, hogy nagyobb szabadságban erősítse az egyetemes békét. Elismerjük, hogy a szegénység minden formájának és dimenziójának felszámolása, beleértve a mélyszegénységet is, a legnagyobb globális kihívás, és a fenntartható fejlődés elengedhetetlen követelménye. Ezt a tervet valamennyi ország és érdekelt fél együttműködési partnerség keretében végrehajtja. Elhatároztuk, hogy megszabadítjuk az emberi fajt a szegénység és a vágy zsarnokságától, és meggyógyítjuk és biztosítjuk bolygónkat. Eltökélt szándékunk, hogy megtegyük azokat a merész és átalakító lépéseket, amelyekre sürgősen szükség van ahhoz, hogy a világot fenntartható és reziliens pályára állítsuk. Miközben elindulunk ezen a közös úton, megfogadjuk, hogy senki sem marad le. A ma bejelentett 17 fenntartható fejlődési cél és 169 cél bizonyítja ennek az új egyetemes menetrendnek a léptékét és ambícióját. Arra törekszenek, hogy a millenniumi fejlesztési célokra építsenek, és befejezzék azt, amit ezek nem értek el. Arra törekszenek, hogy mindenki emberi jogait megvalósítsák, és megvalósítsák a nemek közötti egyenlőséget, valamint minden nő és lány társadalmi szerepvállalását. Integráltak és oszthatatlanok, és egyensúlyt teremtenek a fenntartható fejlődés három dimenziója között: a gazdasági, a társadalmi és a környezeti dimenzió között.
A célok és célértékek a következő tizenöt évben cselekvésre ösztönöznek az emberiség és a bolygó számára kritikus fontosságú területeken:
Nép
Eltökélt szándékunk, hogy véget vessünk a szegénységnek és az éhezésnek, azok minden formájának és dimenziójának, és biztosítsuk, hogy minden ember képes legyen kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket a méltóság, az egyenlőség és az egészséges környezet terén.
Bolygó
Eltökélt szándékunk, hogy megvédjük a bolygót a pusztulástól, többek között a fenntartható fogyasztás és termelés, a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás és az éghajlatváltozással kapcsolatos sürgős fellépés révén, hogy támogatni tudja a jelen és a jövő generációinak szükségleteit.
Jólét
Eltökélt szándékunk annak biztosítása, hogy minden ember virágzó és teljes életet élhessen, és hogy a gazdasági, társadalmi és technológiai fejlődés a természettel összhangban történjen.
Béke
Eltökélt szándékunk, hogy békés, igazságos és befogadó társadalmakat támogassunk, amelyek mentesek a félelemtől és az erőszaktól. Béke nélkül nem létezhet fenntartható fejlődés, és fenntartható fejlődés nélkül nincs béke.
Társulás
Eltökélt szándékunk, hogy mozgósítsuk az e menetrend végrehajtásához szükséges eszközöket egy újjáélesztett globális fenntartható fejlődési partnerség révén, amely a megerősített globális szolidaritás szellemén alapul, és amely különösen a legszegényebbek és a legkiszolgáltatottabbak szükségleteire összpontosít, és amelyben valamennyi ország, minden érdekelt fél és minden ember részt vesz.
A fenntartható fejlesztési célok összekapcsolódásai és integrált jellege döntő fontosságúak az új menetrend célja megvalósításának biztosítása szempontjából. Ha ambícióinkat a menetrend teljes terjedelmében megvalósítjuk, akkor mindenki élete alapjaiban fog javulni, és világunk jobbá válik.
NYILATKOZAT
Bevezetés
1. Mi, állam- és kormányfők, valamint főképviselők, akik 2015. szeptember 25–27. között az ENSZ New York-i székházában üléseztünk, amikor a szervezet hetvenedik évfordulóját ünnepli, a mai napon új globális fenntartható fejlődési célokról döntöttünk.
2. Az általunk szolgált népek nevében történelmi jelentőségű döntést hoztunk az egyetemes és átalakító célok és célok átfogó, messzemenő és emberközpontú készletéről. Elkötelezzük magunkat amellett, hogy fáradhatatlanul dolgozunk e menetrend 2030-ig történő teljes körű végrehajtásán. Elismerjük, hogy a szegénység minden formájának és dimenziójának felszámolása, beleértve a mélyszegénységet is, a legnagyobb globális kihívás és a fenntartható fejlődés elengedhetetlen követelménye. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a fenntartható fejlődést annak három – gazdasági, társadalmi és környezeti – dimenziójában kiegyensúlyozott és integrált módon valósítsuk meg. A millenniumi fejlesztési célok eredményeire is építünk, és törekszünk befejezetlen ügyeik kezelésére.
3. Elhatározzuk, hogy mostantól 2030-ig mindenhol véget vetünk a szegénységnek és az éhezésnek; az országokon belüli és az országok közötti egyenlőtlenségek elleni küzdelem; békés, igazságos és befogadó társadalmak építése; védje meg az emberi jogokat, és mozdítsa elő a nemek közötti egyenlőséget és a nők és lányok társadalmi szerepvállalásának növelését; valamint bolygónk és természeti erőforrásainak tartós védelmének biztosítása. Eltökélt szándékunk továbbá, hogy megteremtsük a fenntartható, inkluzív és fenntartható gazdasági növekedés, a közös jólét és a mindenki számára elérhető tisztességes munka feltételeit, figyelembe véve a nemzeti fejlődés és kapacitások különböző szintjeit.
4. Amikor elindulunk ezen a nagy közös úton, megfogadjuk, hogy senki sem marad le. Felismerve, hogy az emberi személy méltósága alapvető fontosságú, szeretnénk, ha a célok és célok minden nemzet és nép, valamint a társadalom minden szegmense számára teljesülnének. És arra fogunk törekedni, hogy először a legtávolabbi mögé kerüljünk.
5. Ez egy példátlan terjedelmű és jelentőségű menetrend. Minden ország elfogadja, és mindenkire alkalmazandó, figyelembe véve a különböző nemzeti realitásokat, kapacitásokat és fejlettségi szinteket, valamint tiszteletben tartva a nemzeti politikákat és prioritásokat. Ezek egyetemes célok és olyan célkitűzések, amelyek az egész világot, a fejlett és a fejlődő országokat egyaránt bevonják. Integráltak és oszthatatlanok, és egyensúlyt teremtenek a fenntartható fejlődés három dimenziója között.
6. The Goals and targets are the result of over two years of intensive public consultation and engagement with civil society and other stakeholders around the world, which paid particular attention to the voices of the poorest and most vulnerable. This consultation included valuable work done by the General Assembly Open Working Group on Sustainable Development Goals and by the United Nations, whose Secretary-General provided a synthesis report in December 2014.
Jövőképünk
7. Ezekben a célokban és célértékekben egy rendkívül ambiciózus és átalakító jövőképet vázolunk fel. Egy szegénységtől, éhezéstől, betegségektől és nélkülözésektől mentes világot képzelünk el, ahol minden élet virágozhat. Egy félelemtől és erőszaktól mentes világot képzelünk el. Egy univerzális műveltségű világ. Egy olyan világ, ahol minden szinten méltányos és egyetemes hozzáférés van a minőségi oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a szociális védelemhez, ahol biztosított a fizikai, mentális és társadalmi jólét. Egy olyan világban, ahol megerősítjük a biztonságos ivóvízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való emberi joggal kapcsolatos kötelezettségvállalásainkat, és ahol javul a higiénia; és ahol az élelmiszer elegendő, biztonságos, megfizethető és tápláló. Egy olyan világot, ahol az emberi élőhelyek biztonságosak, ellenállóak és fenntarthatóak, és ahol egyetemes hozzáférés áll rendelkezésre a megfizethető, megbízható és fenntartható energiához.
8. Az emberi jogok és az emberi méltóság, a jogállamiság, az igazságosság, az egyenlőség és a megkülönböztetésmentesség egyetemes tiszteletben tartásának világát képzeljük el; a faji, etnikai és kulturális sokszínűség tiszteletben tartása; valamint az esélyegyenlőség, amely lehetővé teszi az emberi potenciál teljes körű kiaknázását és hozzájárul a közös jóléthez. Egy olyan világot, amely befektet a gyermekeibe, és amelyben minden gyermek erőszaktól és kizsákmányolástól mentesen nő fel. Egy olyan világot sikerült felszámolni, amelyben minden nő és lány teljes mértékben élvezi a nemek közötti egyenlőséget, és a társadalmi szerepvállalásuk előtt álló minden jogi, társadalmi és gazdasági akadályt felszámoltak. Igazságos, méltányos, toleráns, nyitott és társadalmilag befogadó világ, amelyben a legkiszolgáltatottabbak szükségleteit elégítik ki.
9. Olyan világot képzelünk el, amelyben minden ország tartós, inkluzív és fenntartható gazdasági növekedést és mindenki számára tisztességes munkát élvez. Egy olyan világot, amelyben a fogyasztási és termelési minták, valamint az összes természeti erőforrás – a levegőtől a szárazföldig, a folyóktól, tavaktól és víztartó rétegektől az óceánokig és tengerekig – fenntarthatók. Olyat, amelyben a demokrácia, a jó kormányzás és a jogállamiság, valamint a nemzeti és nemzetközi szintű támogató környezet elengedhetetlen a fenntartható fejlődéshez, beleértve a fenntartható és inkluzív gazdasági növekedést, a társadalmi fejlődést, a környezetvédelmet, valamint a szegénység és az éhezés felszámolását. Olyat, amelyben a technológia fejlesztése és alkalmazása érzékeny az éghajlatra, tiszteletben tartja a biológiai sokféleséget és reziliens. Olyat, amelyben az emberiség harmóniában él a természettel, és amelyben a vadon élő állatok és más élő fajok védelmet élveznek.
https://ensz.kormany.hu/agenda-2030
https://sdgs.un.org/2030agenda
-
Hesslermarsall- 2022. 11. 04. 09:47
-
Felforgato- 2022. 11. 04. 11:27
-
-
Felforgato- 2022. 11. 04. 11:14
-
anzsi a macska hala- 2022. 11. 04. 13:59
-
Gerry- 2022. 11. 04. 16:07
-
-
LM- 2022. 11. 04. 14:59
-
Jazmin- 2022. 11. 04. 19:53
-
Jazmin- 2022. 11. 04. 20:01