Homokvári várkapitányok tündöklése és ...
Sokáig hangosan hirdettem, hogy nemcsak a magyar, de a világ filmművészetének is egyik legjobb alkotása Bacsó Péter A tanú c. filmje.
Nos, ezt továbbra is tartom, de mellé vennék még két filmet.
Tegnap megnéztem a Sztálin halála c. filmet, amelyet egy olasz filmrendező jegyez, de a Gaumont francia filmstúdió volt a fő gyártója.
Nem először láttam már ezt a filmet (kb. ötödjére vagy hatodjára), de hát az igazán jó filmeknek megvan az a tulajdonsága - és csakis az ilyen filmeknek van ilyen tulajdonságuk -, hogy többször (sokszor) meg lehet nézni őket és mindig találsz bennük újdonságot, vagy legalábbis újra és újra gondolkodásra, tovább gondolkodásra ösztönöznek.
Tegnap úgy tudtam nézni, mintha először láttam volna.
Hihetetlen élmény volt.
Először is kiváló a színészgárda és még kiválóbb a játékuk.
Olga Kurilenko brillírozik benne (túl azon, hogy egy valóban gyönyörű, igazi, orosz szépség - sokszor mondjuk, hogy a magyar nők szépsége a világ élvonalába tartozik, de el kell ismerni, hogy az orosz nők is legalább ilyen szépek).
A helyszínek abszolút autentikusak, az egyenruhák, jelzések, fegyverek dettó. Nem tudom, hogy egy olasz ember honnan, kitől tud ennyit arról a világról, de hogy kvázi mindent tud, az biztos!!
Én 1979-ben jártam a Szovjetunióban nyáron, nyelvtanulás ürügyén, egyetemistaként (persze sefteltünk farmerral, volt bőven pénzünk, végigbuliztuk az utat, töméntelen mennyiségű vodka és lányok fogyasztásával) és bejártuk azokat a moszkvai helyszíneket, amelyek megjelennek a filmben is. És bizony minden olyan volt, mint a filmben is.
Amiről e film kapcsán azonban beszélni szeretnék, az a hatalom "sztálinizálódása".
Arra döbbentem rá, hogy a sztálini rendszer - nem sztálini rendszer volt!!!
Az egy "emberi" rendszer volt.
Az Ember rendszere ilyen - mert nem lehet más.
Ha létrejön egy szervezet - ami mindig hierarchia is -, akkor annak lesz egy egyszemélyi vezetője és teljesen mindegy, hogy azt Sztálinnak, Hitlernek, Bidennek, Macronnak, Orbánnak, Putyinnak, Esztelenszkijnek, Kimdzsong Unnak, Maduronak vagy akárki másnak hívják - mindannyian diktátorok lesznek. Mert nem lehetnek mások.
Ennek némileg ellentmondva pont Hruscsov az, aki - legalábbis a film alapján, de talán a történelmi ismeretek is alátámasztják ezt - meghökkentően emberséges Sztálin halála után és egyáltalán nem viselkedik sztálinista hatalommániás módjára.
Természetesen eszem ágában sincs felmenteni őt az 56-os magyar össznemzeti népfelkelés leverésében játszott szerepe miatt, de ettől eltekintve pont ő az, aki egyáltalán nem viselkedik diktátorként (jellemző, hogy 1966-ban könnyedén megpuccsolják Brezsnyevék, de pld. Brezsnyev sem volt még nyomokban sem akkora diktátor, mint Sztálin - erről Kun Miklósnak a Rejtélyes XX. század c. sorozatának legutóbbi részei mondanak el sok érdekességet és sok emberit és esendőt is Brezsnyevről).
Azonban akiknek a jelleme, alkata nem tartalmaz elég emberit - ha úgy tetszik, átlagos (normális) emberit - nos, azok óhatatlanul sztálinok lesznek a maguk szemétdombján - az általuk irányított rendszer berendezkedésétől teljesen függetlenül.
Jó, ha azt is észben tartjuk, hogy a modern demokráciák azok valójában természetesen DIKTATÚRÁK, csak moderált formában. Maga a demokrácia nagyjából 5 percig tart 4-5 évente (attól függően, hogy milyen periódusonként vannak "választások"), azaz annyi ideig, amíg bemegyünk a fülkébe és behúzunk 2-3-4 ikszet, és bedobjuk a cetliket az urnába (jellemző, hogy urnát mondunk - nomen est omen - mert akkor és ott "égetjük el" a szabadságjogainkat újabb 4-5 évre és valójában a jogaink hamvait hullajtjuk az "urnába").
Mindezek alapján a fentebb félig-meddig találomra felsorolt politikusok között vannak egyértelmű sztálin-epigonok és vannak sztálini jegyeket hordozó proto-sztálinok is.
Orbán félúton van Hruscsov és Sztálin között - távolodva Hruscsovtól és egyre közeledve Sztálinhoz.
A hatalom nemcsak megrészegít, de torzít is.
Iszonyat nehéz megállni ezen az úton, elismerem, de az igazi politikusi nagyság pont ebben rejlik.
Templomhegyi (értsd: Churchill), A Gall (értsd: de Gaulle), JFK, egy Pozsgai/Szűrös nálunk, de még a D209-es is (!!) meg tudtak állni.
A jelek szerint Orbán - sajnos - nem.
És erre most megy rá az ország szépen, csöndesen, mondhatni: lopakodva, de biztosan.
Kár érte, nagy kár.
Írtam fentebb, hogy van még egy nagy film, amely felzárkózik az A tanú mellé.
Nos, ez film "A bukás" (Der Untergang).
Amely Hitler utolsó napjairól szól, megdöbbentően realisztikusan.
Ezt a filmet is láttam már többször - és nem tudom megunni.
Ha én proto-sztálin lennék valamilyen magas sarzsiban, akkor minden héten egyszer ezt (is) megnézném - csakis miheztartás(om) végett.
Mert minden mini-sztálin útjának vége is ez a vég, amit ez a fantasztikus film bemutat. Persze nem feltétlenül szörnyű pusztítással és pusztulással, de a bukást illetően azonos végkimenetellel.
Okos politikus nem várja meg a "bunkert" - maga megy el elegánsan és nem várja meg, míg (durván) elküldik (az anyjába).
IV. (Rettegett) Iván úgy maradt cár - erről sokan nem tudnak -, hogy simán lemondott a trónról és Moszkvából is elment - hagyta, hogy a bojárok kaotikus uralma annyira kifárassza a népet, hogy azok könyörögjenek neki, hogy legyen már újra cárjuk és tegyen rendet! És csak a negyedik könyörgő küldöttségnek mondott igent! (Az más kérdés, hogy pont a mi Báthory Istvánunk, választott lengyel király, ellen nem volt túl sikeres, de ez más történet).
Szóval a bölcs - és nagy! - politikus legfőbb jellemzője, hogy nemcsak azt tudja, hogy mikor és hogyan kell megragadni a hatalmat, de tud de Gaulle-ként kormányozni és felállni még azelőtt, mielőtt mások állítják fel a székéből.
Orbán pedig nem 'bölcs' - sajnos.
Őt fel kell majd állítani.
Nos, ezek voltak újabb morfondírozásaim a "homokozóból" - anyám még nem hívott, hogy kész az ebéd, úgyhogy öntök még egy bástyát a homokváramhoz - "Hazánk nem bástya, hanem erős rés a szocializmus falán!!" - alapon...
Beküldte: DJLaszlo
Függelék:
A homokvár
Egy homokvárat építettem,
Tornyokkal, nagy udvarral
Jól megdöngölt falakkal,
Köré egy nagy vizesárkot.
A kapuk elött hidakkal.Anyám, késõbb behívott,(A várkapitány éhes volt,Lefürdött és aludni ment)Az égen bámult a teliholdReggeli után kiszaladtam
Homokváram szét volt dúlva.
A szomszéd fiú járt arra
Gyülölettel megtaposva
Vigyorogva ott is hagyva.
Anyám látta átölelt,szólt:Az égbe törõ magas tornyok
Mindig a mélybe hullnak,
Pillanatok csak 'mik elmúlnak,
Ahogy földünk bús története.
De emléke majd segíti utad,
Továbblépsz ám veled marad!
Ennyi a homokvárad élete.
-
Felforgato- 2024. 08. 05. 20:57
-
DJLaszlo- 2024. 08. 06. 06:42
-
-
Gerry- 2024. 08. 06. 07:09
-
Gojpofi- 2024. 08. 06. 07:17
-
Gerry- 2024. 08. 06. 09:47
-
-
monguzking- 2024. 08. 06. 09:32
-
gutai zub- 2024. 08. 06. 10:28
-
DJLaszlo- 2024. 08. 08. 15:13
-
Felforgato- 2024. 08. 09. 03:12
-
-
Jazmin- 2024. 08. 09. 17:09
-
DJLaszlo- 2024. 08. 10. 08:02
-
Gerry- 2024. 08. 10. 10:39
-