Családi ezüst
Amiről most fogok írni, az olyan téma, amely szerintem abszolút nincsen a köztudatban, egyáltalán nincsen szem előtt. Ez pedig egy nemesfém. De nem az arany, nem a platina. Hanem az: ezüst.
Igen, jól olvastátok, a kissé lenézett, a kevésbé tehetséges kisebb testvér (mármint az Arany Bátyóhoz képest kisebb tesó), azaz az: EZÜST!!!
Természetesen nem magamtól leszek itt okos (már ha egyáltalán??), hanem egy, az USA-ban megjelent, kiváló könyv alapján.
A könyv címe: Guide to Investing Gold and Silver – Protect Your Financial Future (magyarul: Útmutató az aranyba és ezüstbe való befektetéshez – Védd a pénzügyi jövődet). Megjelent a Business Plus kiadónál New Yorkban, 2008-ban, írója: Michael Maloney.
Nyilván nem fogom az egész könyvet szolgai hűséggel egy-az-egyben itt ismertetni, erre kevés is lenne a hely, és persze nincs is felhatalmazásom a könyv magyar fordítására a kiadótól, de saját interpretációban – inkább rövidítésben, tömörítésben és ennek alapján való saját értelmezésemben – a mostani cikkem témája szempontjából részben elétek tárom.
Megjegyzem mindenekelőtt, hogy ha valaki a modern közgazdaságtant – és annak kulcsfontosságú részét, a pénzügytant – meg akarja érteni nagyjából 200 oldalon összefoglalva – megtakarítva ezzel 4-5 év „sexxelést” a közgazdasági/üzleti tanulmányok egyetemein/főiskoláin, akkor ez ehhöz kötelező olvasmány!!!
Az írónak annyira a kisujjában van minden az amerikai pénzügyekről (ugye, a többi, a más országok pénzügyei, lóhímtagot nem számítanak!, ebben megegyezhetünk), hogy én egyrészt hülledezve, másrészt átkozódva olvastam a sorait.
Hülledezve, hogy „b.meg! ez ennyire egyszerűen bonyolult?!?!?”, másrészt átkozódva, hogy mi a pixáért is pazaroltam én el az életemből annyi időt más tankönyvek olvasására, hogy megértsem ezt a világot, mikor van egy ilyen könyv is, amely tömören, mellébeszélés nélkül és végtelenül világosan elmondja, hogy mi a fax is a kapitalizmus???!!!???
By the way: ha tehetitek, rendeljétek meg mielőbb, nem mellesleg angol nyelvgyakorlásra is kiváló!! Persze csak ha még nem tette indexre a Háttérhatalom, mert én a helyükben minimum felvásároltam volna mára már az összes példányát, nehogy a „pórnép” is elolvassa, és persze ezzel egyidejűleg be is tiltottam volna, mint abszolút anatémát!!!
Nos, a könyv számos fejezetben és oldalról taglalja az amerikai (a FED-re alapozott) pénzügyi-makro-közgazdasági rendszert és ebben az arany és ezüst, meg más nemesfémek helyét és szerepét – egyértelműen letéve a garast (nyilván ez esetben minimum ezüst, de inkább arany-garast – melyről persze tudjuk, hogy nálunk az maximum csak réz volt 😊😊😊) a nemesfémek mellett, alapos indokkal.
A könyv egyik legérdekesebb része azonban a 11. fejezete a The Silver Lining. Én az Ezüst vonalnak fordítanám, habár a lining első helyen bélést, szigetelést, barázdát jelent, de ez magyarul kissé furán hangzana.
Nos, alapvetésként az író felvázolja, hogy az ezüst az emberi történelem során mindig kéz a kézben járt az arannyal, habár mindig egyfajta kistestvérként. 1/12-es kistesóként, merthogy az átváltási arány szinte mindig mindenhol 1 a 12-höz volt az ezüst „rovására” – másképpen: egy uncia aranyért 12 uncia ezüstöt kellett adni. A különbség alapját a két nemesfém ritkasága okozta – az arany tizenkétszer ritkább (volt, majd látjuk később, hogy miért a múltidő?), mint az ezüst.
A kormányok – főleg az amerikai kormányok – és a közönség (a nép, az állampolgárok) viszonya az ezüsthöz sokáig felemás volt, habár a fém nemesfém megítélése soha nem változott.
Voltak időszakok, amikor a még forgalomban lévő, valódi belső értékkel bíró pénz az ezüst váltópénz volt (ezüst-egydolláros, ezüst dime (negyeddolláros) stb.) – amelyek egyébként folyamatosan vonódtak ki a forgalomból, mivel a NÉP azokat szép csöndben tezaurálta!!
Amikor ez feltűnt a kormány/ok/nak, akkor persze szép csöndben ő/k meg kivont/a/ák/ a forgalomból ezeket a váltópénzeket, és egyidejűleg az ezüst készleteket (ezüst-tartalékot) is csöndben felszámolták.
By the way. tudja valaki, hogy a Magyar Nemzeti Banknak van-e egyáltalán és ha igen, mennyi ezüst tartaléka/letéte??? Mert én nem tudom, azt tudom, hogy mostanra talán 100 tonna körüli aranytartaléka van, de nyugodtan javítsatok ki, ha rosszat mondtam, most lusta voltam utánanézni a pontos összegnek.
Nos, a/z amerikai/ kormányok nemcsak a seggére vertek az ezüst-készleteiknek, de – de a nép is ezt tette. És a nép azért tette, mert az ezüst ára kb. 1960-tól a könyv megírásáig (2008) közel az ötvenszeresére nőtt az egy dollár/uncia árról ötven dollár unciánkénti árra!!!
Igen ám, de akkor ki vette meg ezt a rengeteg, piacra dobott ezüstöt???
Nos: az IPAR!!!
Az ezüst ugyanis egészen egyszerűen egy fantasztikus és csodálatos nemesfém!!
Használja az akkumulátor-ipar, a csapágyazás, a fertőtlenítő-csírátlanító ipar, a katalizátorok, elektromos vezetők/elektronika, galvanizálás, orvosi eszköz-ipar, tükrök, visszaverő felületek, a fotóipar (még mindig!), napelem-ipar, forrasztó/hegesztő ipar, víztisztítás, ékszerészet és még sorolhatnám – kezdve azzal, hogy a megszülető pici babák szemébe, ha jól tudom, ezüst-jodidot cseppentenek, hogy a szülőúton rájuk óhatatlanul kerülő baktériumok ne okozzanak nekik bajokat a megszületés után.
Szóval egy egészen csodálatos fémről beszélünk – amely azonban ezen felhasználások során egészen egyszerűen ELENYÉSZIK!!!
Ugyanis mikroszkopikus méretekben kerül felhasználásra – ez esetben a mikroszkopikus alatt nem az össztömeget kell érteni, hanem a hatalmas tömegben való mikroszkopizált felhasználást – másképpen: annyira „porítva” használják az ezüstöt, hogy az már szinte mikroszkopikus, miközben a termék, AMELYBEN felhasználják az ezüstöt, persze hatalmas tömegű (így, abszolút értékben, tehát az ezüst felhasználása is az lesz persze végül).
Az USA-ban az 1950-es 60-as évek-beli 3.500 millió (3,5 milliárd) unciáról 2008-ra mindössze 20 millió uncia ezüst tartalék maradt (képzelhetjük, hogy mára ez mennyi??? – kb. semennyi!).
Itt érdemes megjegyezni, hogy miközben az arany-tartalékok folyamatosan nőnek (mert szinte az összes arany, amit az emberiség az ismert történelme során eddig kibányászott és feldolgozott, MEGVAN!!!), addig az ezüst folyamatosan és drámaian, negatív exponencialitással fogy!!!
Feltehető a kérdés, hogy oké, de akkor miért nem bányászunk ki több ezüstöt?
Jó kérdés, és van rá jó, de nagyon deprimáló, válasz.
Az ezüst ugyanis a mai napig főleg ún. by-product, magyarul MELLÉKTERMÉK!
Az arany, réz, cink bányászat mellékterméke. Annyira az, hogy például egy rézbánya összes bevételének mindössze egy százalékát képezi az ezüst!!
Rendben, de akkor nyissunk csakis ezüst-bányákat!
Vannak ilyenek is – nagyon kevés a bolygón -, és ők mindössze százhuszonötmillió unciát termelnek az éves összes ötszázmillió unciás ezüst termelésből.
És ami a legfőbb gond: nemcsak a földfelszínen kezdünk ütemesen kifogyni az ezüstből, de feltárható ezüst-bánya is egyre kevesebb van, szóval a földfelszín alatt is fogyunk ki belőle.
Valójában az ezüst az az összes fém közül, amelyből egyre kevesebbet lehet kitermelni AZ EGÉSZ BOLYGÓN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ez után a szerző ismerteti és kifejti azokat a trükköket, amelyeket az amerikai pénzügyi rendszer a hiányzó ezüst „pótlására”/”felmutatására” (mármint befektetési lehetőségként való felmutatására!) kitalál, az ilyen-olyan (befektetési) „jegyek”, „igazolások”, „ETF”-ek formájában, többek között kíméletlenül leleplezve az egyik legnagyobb (és leghírhedtebb!) befektetési alapot/bankot, a Morgan Stanley-t, amely odáig jutott/süllyedt, hogy olyan ezüst-letétekről adott ki igazolást befektetőknek, amely letétek – mármint az ezüst a maga fizikai valóságában (tömbben, lapban, lapkában stb.) - NEM IS LÉTEZTEK nála (egyáltalán nem is voltak sohasem a tulajdonukban),de arcátlanul felszámoltak értük őrzési költséget az ügyfeleiknek!!! És amikor ezt a tényt a fejükre olvasták – merthogy páran vették a bátorságot a befektetők közül, és kérték a valódi ezüstöt a pénzükért, akkor persze csak (lófa)szocskát kaptak (feszt és doszt – ezt eddig nem is használtam??!!), - akkor közölték velük, hogy a törvény őket nem is kötelezi arra, hogy a letéti jegy mögött legyen valódi ezüstjük is!!!!!!!!!!!
Mindazonáltal a pénzügyi rendszer (nyilván első helyen a FED) az ezüst árát még mindig nyomottan tartja (egy az ötvenhez az aranyhoz képest az ezüst rovására), de teljesen biztos, hogy ez újra el fogja érni az egy a tizenkettőt – és most én kockáztatom meg, hogy nemhogy el fogja érni, de el fogja érni az egy az egyhez arányt is, sőt ez az arány meg fog fordulni az ezüst javára az arannyal szemben – aznap, amikor kiderül, hogy nincs több kitermelhető ezüst a Föld nevű bolygón, és nincs is honnan visszanyerni azt, mert elszartuk az utolsó unciáig mindet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nos, kb. eddig volt a könyv kivonatos idézése, kivéve az utolsó vastagbetűs részt, amit már én következtettem hozzá.
És most ezek után veszek egy nagy levegőt és rátérek arra, amiért eddig az ezüsttel fárasztottalak benneteket.
Vajjon a Háttérhatalom nem tudja ugyanezeket az információkat??
A kérdés ganz teoretisch volt: dehogynem!!!
Na, ha valaki ezen a planétán tudja ezt, akkor az a Háttérhatalom!!
És ő aztán ezt mindenkinél jobban tudja (már csak azért is, mert az összes ezüst-kitermelő helyszín/bánya az ő kezében van, kivétel nélkül)!!
És következtet is – le is vonja a tanulságokat.
És kb. a következőképpen összegzi azokat (nyersen és népiesen): „Húbazmeg! Ha ez így megy tovább, akkor, baszki!, nincs: tovább!!! Hovatovább mind megdöglünk!!! A kurvaanyját: nehogy már mi dögöljünk meg – dögöljenek meg ők!!! (és hogy kik azok az „ők”?? – hát MI, azaz népiesen: MINK!!!)”.
A Háttérhatalom – a hullagazdagok – ezt tökéletesen és hajszálpontosan felmérték.
Úgyhogy eldöntötték, hogy minden és bármi áron a töredékére kell csökkenteni – bennünket!!!!
Mert akkor nem lesz ennyi ember a bolygón, hogy FELÉLJE ELŐLÜK a bolygó ásványkincseit – mindenekelőtt, alatt és fölött: a FÉMEKET!!!! Ezek között a valóban fantasztikus és csodálatos (felfoghatatlanul hasznos) EZÜSTÖT!!!
Úgyhogy amikor a Háttérhatalom mindennapi mesterkedéseiről hallotok – és biztos, hogy fogtok hallani feszt és doszt ezekről holnap, holnapután és még sokáig (amíg nem lesz több ember a bolygón maximum százmilliónál, lásd Georgia Iránykövek és „bűntársaik”) – akkor mindig gondoljatok a jó öreg ezüstre és így becsüljétek meg a családi ezüstöt – ha van még belőle nektek otthon!...
Tiszteletteljes üdvözlettel DJLaszlo
P.S: Véletlenül nm tud valaki a közelben egy elfelejtett (de még nem tök üresre kikapart) ezüstbányáról? - Elég egy kisebb is, - mondjuk - egy két tonnányi maradék ezüst! Eloszthatjuk a zsákmányt! Csákányom már van és nagyapám zseblámpájára is rábukkantam a pincénkben amit annak idején - bányászkorában - felkötött a homlokára. Csak nem tudom, hol lehet bele laposelemet kapni.
6 hozzászólás
-
Felforgato- 2024. 09. 30. 05:46
-
gutai zub- 2024. 09. 30. 13:32
-
DJLaszlo- 2024. 09. 30. 16:59
-
-
kolpeny- 2024. 10. 01. 16:16
-
DJLaszlo- 2024. 10. 05. 22:47
-
RichardT- 2024. 10. 09. 12:46
-